Szépséges alakok a hajdankorból. Művészi alkotások a feketék honából. Érdemes folytatni a sokunk számára jórészt ismeretlen afrikai múlt kikémlelését. Az emlékekben gazdag szudáni övezet.
Szudán, mint földrajzi fogalom nem a mai hasonnevű államot jelenti, hanem a földrész másfél ezer kilométer széles sávját a Vörös Tengertől az Atlanti Óceánig. Az övezet déli határa Afrika nyugati szögletének Kelet felé futó partvonala, (a guineai öböl felett) és nagyjából ennek az egyenesnek a folytatása a kontinensen át. Mérsékelten csapadékos, mezőgazdaságra alkalmas, dombos-hegyes vidék. Régi emlékekben Közép-Szudán a leggazdagabb. Az ősi Nok-kultúra időszámításunk előtt kb. kétezer évvel, a krétaival többé-kevésbé egyidejűleg, a mai Nigériában, a Benue folyó környékén alakult ki. Helye:
A térképen feltüntetett Jos helységben ugyanez a műveltség módosult formában létezett tovább.
Hordozója, a korabeli ember:
Ábrázolásuk stilizált formában, szertartásos, vagy színjátékra alkalmas külsővel:
A modell jellegzetességeit különösen kifejező módon érzékeltető alkotás:
Rodin Gondolkodója ősi kivitelben:
Művészi tömörítés, jelképesen eltúlzott maszkos, karikatúrás formákkal:
A nagy etnológus és Afrika-kutató, Leo Frobenius a múlt század első évtizedeiben két tucat expedíciót vezetett ezekre a vidékekre. Az általa talált leletek a címben jelzett Ife és Benin kultúrákhoz tartoznak, melyek a Nokot időben követték. Legközelebb azokat is szóba hozom.
A gondolkodó a mai Népszabadságban is megjelent "A sírrablás örök" c. cikkben.