Bronzkori leletek Békásmegyeren és Csepelen.
Nyilvános vita folyik az egyik békásmegyeri ásatás költségeiről. A mai NOL tudósítása szerint a beruházó sokallja ezeket. Nagyobb szenzációnak vélem az alábbiakat:
"Meglepő gazdagságban kerültek elő az ásatásról réz- és bronzkori települések emlékei, különféle állatkultuszok nyomai, urnasírok különleges edényei, temetési szertartások kellékei.
A tárgyak azt bizonyítják, hogy a békásmegyeri Duna-part már hétezer évvel ezelőtt is lakott volt, s kiderült, hogy úgy háromezer-ötszáz évvel ezelőtt, a bronzkorban kifejezetten intenzív lehetett az itteni élet.
Különlegesség, hogy az áradások elleni védekezésül például az akkori település ártérre is benyúló részét feltöltötték, ami a környezetrendezés egy igen korai megnyilvánulása. Az ásatásvezető régészt, Szilas Gábort különösen a kultuszok jól megfogható emlékei lepték meg. A rézkorból temetésekkel összefüggő marhaáldozatok, a bronzkorból kutyaáldozatok csontjai kerültek elő.
Csepelen az épülő központi szennyvíztisztító helyén Horváth M. Attila vezetésével eddig 12 hektárnyi területet tártak fel. Az ásatáson különösen szép, négyezer éves bronzkori ...maradványok kerültek elő a föld alól..." (Nol, 2007.03.24.)
Azért idéztem a fentieket, mert az eddig látottak szerint az itteni leletek minőség, kidolgozottság és díszítés tekintetében összehasonlíthatók az egykorú, méltán híres kínai bronzkori műtárgyakkal.