Földes Károly írja:
A Tanulókör érdeklődött az 1992-94-es években végzett tevékenységem és a vele kapcsolatos kommunikációim iránt. Köszönöm a figyelmet. Memóriámra nem hagyatkozhatok, de a megmaradt dokumentációból bemásolom az alábbiakat.
Az East-Carolina University-n "Capital and Money in Hungary" cimmel 1992. március hónapban előadást tartottam ( Greenville, NC, USA). Erről márc. 25-i keltezéssel elismerő levél jött. Egy másik egyetem ekkor publikálta ugyanazt a tanulmányt és előadást (European Studies Proceedings, Omaha, Nebraska, 1992. 38 o.) A magyar miniszterelnöki hivataltól a tanulmány előzetes szövegéről jan.14-én küldött pozitív véleményről már említést tettem.
Márciusban Dr. Jörg Callies-től meghívást kaptam az Evangelische Akademie Loccum „Jenseits der Bipolarita”t: Aufbruch in eine neue Weltordnung” c. konferenciájára (ápr. 24-26.). A téma fontossága miatt, tájékozódás céljából vettem részt az érdekes rendezvényen.
Áprilisban előadást tartottam a "Capital Economy in Hungary" témáról az ISA 33. Konvencióján (Atlanta, GA, USA, 1992. ISA= International Studies Association. A Konvenciók világkongresszusok voltak, a tényleges munka főképpen panelekben folyt. A mienkhez sikerült az MTA támogatását elnyerni.)
Július 21-i dátummal elismeréssel nyugtázták, majd publikálták a kínálati gazdaságtanról a hónap kilencedikén tartott soproni konferencia-előadásomat. Megjelent : "Supply Incentives and Systemic Changes in Hungary", Managing Change: the International Leadership Challenge for the 1990s. Stirling, Scotland, 1992, Vol.II pp 1-20). Fő kérdései: l. Az iso-output görbe, 2. Az adókompozició célszerű meghatározása, 3. A kinálatoldali elmélet kritikája, 4. A magyar stagfláció jellemzői, 5. Az állami újraelosztás kritikája, 6. Kínálatösztönzés, stabilizálás, külgazdaság.
Hasonló témájú előadást tartottam az omahai Nebrasca Egyetem vendégeként a „European Studies Conference”(ESC) októberi konferenciáján (Omaha, Nebrasca okt 16.) Október 23-án kelt levelükben az egyetem illetékesei megköszönték a fent említett referátumot és meghívtak a következő évi ESC -re. Már jóval korábban kiutaztam. Az intézeti tájékoztató ezt be is harangozta. Szeptember 22- november 17. "Földes Károly az USA-ba (utazik), ahol a nebraskai és bostoni egyetemen előadást tart, Cambridgeben közös kutatásról folytat tárgyalásokat, New-Yorkban konzultációkat folytat az Academy for Advanced and Strategic Studies központjában. A költségeket részben a meghívók, részben OTKA pályázati díj fedezi."
Az 1993 -as év kezdetén viszont, amint azt az akkori aktuális intézeti tájékoztatóban olvasom, január 22-ig Londonban voltam az EK ösztöndíjából fedezett tanulmányúton. Közben érkezhetett meg Budapestre az ISA jan. 9-én kelt levele (W. Ladd Hollist vez.ig.), melyben a világszervezet az évi Konvencióján való részvételre invitál
1993- ban, szintén a tőkekutatás keretében, részletes statisztikai elemzés és a "magyar paradoxon" alapján kimerítően bíráltam a követett makrogazdasági politikát. Ekkor jelent meg ismét a "Capital and Money in Hungary" c. tanulmányom (1992 European Studies Proceedings, N.Iowa, 1993.) és a fenti meghívó alapján előadást tartottam Acapulcóban (Mexico) a kínálati gazdaságtan értékeléséről, az ISA 1993. évi 34. Konvencióján (március 27.) Egyébként akkoriban, az intézeti krónika szerint, márc. 5- től április 24-ig amerikai egyetemeken szemináriumokon és konzultációkon vettem részt a meghívók költségén, valamint pályázati alapokból. A csütörtöki tematikus "lunch"-ök tanulságosak voltak, néhány bostoni professzorral későbbi rendezvényeken is találkoztam.
Dolgozataim ismételt megjelenése alkalmat adott arra, hogy rendszeresen frissítsem azok hazai adatbázisát, így belőlük az amerikai közönség a magyar gazdaság egykorú evolúcióját is megismerhette.
Az acapulcóihoz hasonló témájú tanulmányom szerepel az "Economic Transformation in Eastern Europe: Privatization and Foreign Investments" (Bank Austria, 1993.) c. könyvben (73-87pp.) Az acapulcói előadás kivonata japán nyelven is megjelent a Japan Institute for Overseas Investment (JOI) folyóiratának 1993 május számában. Ez a japán előadótársak és Bakos Gábor magyar résztvevő szervezésének köszönhető.
Július 1. keltezéssel levél jött N.R. Richardson ISA programelnöktől (Wisconsin-Madison Egyetem). Kedvezően fogadta az 1994-évi washingtoni (DC) ISA Konvenció egyik paneljének témájára és résztvevőire javasolt tervemet, amely aztán a következő évben, némileg módosítva megvalósult.
Közben itthon vitába keveredtem az IMF képviselőjével, mert - jóllehet magam is szorgalmaztam a költségvetés reformját - elleneztem a jóléti kiadások általuk distinkciók nélkül javasolt megtakarítási elgondolását, amit az akkori racionalizáló pártok néhány hangadó szakértője is átvett. Nélkülözte a kiadási címek, megcélzott rétegek közti differenciálást. A „Ténylapok a magyar gazdaságról” c. feldolgozásom az evvel kapcsolatos adatokat öntötte formába.
1994 április elején előadást tartottam az ISA washingtoni (DC) XXXV. Konvencióján „Some Marketing Conditions in Hungary” címmel. Az előadás az imént említett panelen hangzott el.
Az év további részében azt vizsgáltam, hogy volt-e okozati kapcsolat egyfelől a magyar lakossági pénztulajdon változása, másfelől a két nagy mérleghiány között és hogy az üzleti életre ható tényezők mennyiben függenek az említett kapcsolattól. Következtetéseim a magyar gazdaságnak a hivatalostól merőben különböző leírását adták. A részletes vizsgálódásokat később tettem közzé. Ugyancsak 1994-ben a fentiek alapján elkészítettem a "Tőke, egyensúly, jólét" c. OTKA program zárótanulmányát (98 o.).